MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie rozpoczęli egzamin dojrzałości. Na pierwszy ogień język polski!

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie z optymizmem podchodzili do egzaminu dojrzałości
Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie z optymizmem podchodzili do egzaminu dojrzałości Damian Cieślak
7 maja 2024 roku absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie punktualnie o 9 rozpoczęli egzamin dojrzałości. Do matury - zazwyczaj w dobrych nastrojach - przystąpiło 125 osób. Na pierwszy ogień język polski. W środę przyjdzie czas na królową nauk - matematykę, a następnie na język obcy.

Absolwenci Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie rozpoczęli maturę!

We wtorek, 7 maja 2024 roku, rozpoczął się maturalny maraton. Na kilkadziesiąt minut przed godziną zero odwiedziliśmy Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie. Tutaj do porannego egzaminu - zazwyczaj w dobrych nastrojach - przystąpiło 125 osób.

- Można powiedzieć, że przygotowywałem się do tego momentu pięć lat i myślę, że będzie dobrze. Nastawienie, jak zawsze, mam pozytywne. Dzisiaj liczę na "Lalkę" bądź "Przedwiośnie". Może być też trzecia część "Dziadów" - opowiada Olaf. - Dużo czasu poświęciłam nauce, ale ten ostatni długi weekend majowy to był już raczej moment odpoczynku - mówi Roksana, która podobnie jak jej kolega miała nadzieję, że pojawi się temat nawiązujący do powieści Stefana Żeromskiego. - Przygotowywałam się kilka dni. Poświęciłam na naukę również trochę majówki. Najbardziej byłabym zadowolona gdyby pojawiła się "Lalka" lub "Przedwiośnie" - podkreśla Weronika.

Matura z języka polskiego w nowej formule trwa 240 minut. Przypominamy, że na egzaminie w starej formule uczniowie mieli 170 minut na rozwiązanie zadań. Czas został wydłużony, ponieważ jest więcej zadań w arkuszu.

Matura z języka polskiego 2024 składa się z trzech części:

  • język polski w użyciu – w tej części znajdują się dwa teksty nieliterackie oraz zadania, które trzeba rozwiązać na ich podstawie (w tym napisanie notatki syntetyzującej);

  • test historycznoliteracki – podane są fragmenty tekstów z różnych epok, a uczeń musi na ich podstawie rozwiązać zadania, wykazując się wiedzą na temat lektur i zagadnień z historii literatury;

  • wypowiedź argumentacyjna (tzw. rozprawka) – uczeń tworzy wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Wypowiedź musi liczyć przynajmniej 300 słów.

W przypadku pierwszej części egzaminu maturzysta może zdobyć maksymalnie 10 punktów za ok. 5-7 zadań. W drugiej części do „zgarnięcia” jest 15 punktów. (zadań jest ok. 6-15), z kolei za wypracowanie można otrzymać aż 35. Aby zdać na poziomie podstawowym należy zdobyć przynajmniej 30 proc.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto